Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri výbere vysnívaného domu

 

Výber domu, vysnívaného domu, je niečo na čom by ste si mali dať záležať. Samozrejme nie len pre to, aby ste nestúpili do čierneho, ale najmä pre to, pretože ide o vašu strechu nad hlavou, z ktorej plánujete vytvoriť pre vás a vašu rodinu útulný domov v ktorom bude všetko fungovať a všetci sa tam budú cítiť dobre a pohodlne ako v správnom domácom prostredí. Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri výbere vysnívaného domu?Prinášame vám pár rád na ktoré by ste pri výbere vášho vysnívaného domu určite nemali zanevrieť a myslieť na ne počas celej realizácie vášho nového bývania. Kúpa domu či bytu je jedna z najväčších životných investícií, a tak sa oplatí nad ňou zodpovedne pouvažovať, určiť si priority a zahodiť ružové okuliare. V praxi to znamená neplatiť navyše za to, čo nepotrebujete, ale zas nešetriť na veciach, na ktorých vám skutočne záleží. Prinášame vám 10 faktorov, na ktoré sa treba zamerať, pretože práve pri nich ľudia robia chyby najčastejšie.

1.      Určite si finančný strop, ktorý nechcete presiahnuť. Skrátka si pevne a uvážene rozdeľte koľko peňazí do čoho investujete tak aby vám vyšlo na všetko čo potrebujete aby domácnosť obsahovala a zároveň aby ste zbytočne neprerobili na drahých produktoch. Nejde o cenu ale o kvalitu a kvalita sa dá zohnať v dnešnej dobe dvadsiateho prvého storočia už aj za menej peňazí ako si myslíte. Tiež myslíte aj na ekológiu a buďte šetrní k vášmu novému budúcemu domovu aj k vášmu finančnému kontu a peňaženke. V súčasnosti, kedy platia už prísnejšie pravidlá ohľadom maximálnej výšky hypotéky, ktorú vám banka môže poskytnúť, by ste mali začať zvažovať kúpu nového bývania až vtedy, kedy mate našetrených aspoň 10 % ceny nehnuteľnosti. Zodpovedné voči vám samotnému je nielen si požičať, ale mať pod kontrolou všetky vaše pravidelné výdavky, medzi ktorými by nemala chýbať finančná čiastka, ktorú ste schopný mesačne odkladať v rámci sporenia z vášho príjmu. Spravte si prehľad na realitnom trhu a navštívte niektorý z realitných portálov. Pozrite si nehnuteľnosti s rôznymi lokalitami a porovnajte predajné ceny. Ak už máte presne vyšpecifikovanú lokalitu, kde chcete bývať, zamerajte sa na byty či domy s podobnou veľkosťou a stavom. A nezabudnite ani na občiansku vybavenosť v lokalite nehnuteľnosti.

2.      Preverte si právny stav nehnuteľnosti. Z právneho hľadiska je nutné preskúmať, či nehnuteľnosť kupujete od skutočného majiteľa, či je nehnuteľnosť bez tiarch, bremien alebo iných obmedzení. Neuškodí preskúmať ani termín nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúceho, čo je vlastne aj súčasťou znaleckého posudku nehnuteľnosti. V prípade rodinného domu je nutné preskúmať aj stav pozemku – napr. či nad pozemkom, popri alebo pod pozemkom nevedú v nejakej časti siete, ktoré by nás mohli v budúcnosti obmedziť. Odporúčame sa zaujímať aj o okolie, o pripravované zmeny v okolí nehnuteľnosti, dostupnosť občianskej vybavenosti. Toto všetko bude aj do budúcna vplývať na hodnotu nehnuteľnosti a kvalitu bývania.

3.      Rátajte aj s cenou na dodatočné opravy. Pri obhliadke starších domov a bytov sa pozrite na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítate automaticky, ale možno nie. Všímajte si aj iné veci, napríklad mokré fľaky v horných rohoch miestnosti. Pravdepodobne to znamená, že nie je v poriadku izolácia a bytovka vlhne. Je dobré si uvedomiť, či byt alebo dom, o ktorý máte záujem, je v pôvodnom stave alebo po rekonštrukcii. Pozerať sa na prerobené nehnuteľnosti je lákavé a sme u nich ochotní zvažovať aj vyššiu cenu. Otázka je ako kvalitne bola odvedená práca. Platí, že aktuálne je na realitnom trhu najväčší záujem o nehnuteľnosti po kompletnej rekonštrukcii, alebo o tie, ktoré prešli aspoň čiastočnou rekonštrukciou. Pri obhliadkach sledujte nielen byt samotný, ale aj bytovku. Jej stav vám napovie, akí ľudia v nej bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to, akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv. Zaujímajte sa aj o to, či je v nej zabezpečená ochrana, napríklad funkčným kamerovým systémom. Atraktívnosť budúceho bývania závisí aj od susedov. Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadky je často nemožné, niekedy však stačí byť len pozorný. Ak vám na lokalite záleží, je dobré popýtať sa susedov, ako sa im býva. Napovie vám to, čo môžete do budúcna očakávať.

Ak už ste si kúpou vysnívaného domu prešli nezabúdajte na základné detaily, bez ktorých podľa nášho názoru vaša domácnosť nebude fungovať. Poznáte podomietkové žalúzie? Je to skvelý prvok, ktorý viete zakomponovať do vašej domácnosti. Podomietkové vonkajšie žalúzie sú veľmi fajn a je potrebné myslieť na ne a ich správnu predprípravu ešte skôr než sa chystáte dom zatepľovať. Rovnako určite myslite aj na siete proti hmyzu a špine pod tie žalúzie. Ide o produkty, ktoré vám dodajú o možnosť viac komfortu vo vašej domácnosti pri jej realizácii skôr, než sa z nej stane váš jedinečný a vysnívaný ničím nerušený domov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára