Balkónové kvety na priame slnko?

 

Priestrannejšie balkóny sú miestom, kde ľudia často pestujú rôzne kvety alebo bylinky. Na priamom slnku v závetrí sa nie všetkým rastlinám darí a často sa stáva, že uhynú. Preto musíte k balkónovej záhradke pristupovať obozretne alebo rastlinám zabezpečiť dostatok tieňa.



Ktoré kvety sú vhodné na pestovanie na balkóne

Pestovanie kvetov na balkóne je príjemným koníčkom, ktorý vás zrelaxuje. Kvety navyše pôsobia veľmi esteticky a dokážu aj zo šedivého balkóna vyčariť oázu pokoja. Možno ste si nejeden raz povzdychli pri pohľade na susedovu balkónovú záhradku hrajúcu pestrými farbami. Nemusíte len vzdychať a ticho závidieť. Pestovanie kvetín na balkóne nie je nič zložité. Samozrejme, že si musíte vybrať kvety, ktoré odolávajú vyšším teplotám a majú radi slniečko. Medzi nekorunované kráľovné balkónových kvetov sa považujú petúnie a surfínie. Oba menované druhy kvetov majú radi slnko a neprekáža im vysoká teplota. Navyše ťahavé petúnie vyzerajú na zábradlí balkóna naozaj jedinečne. Klasikou medzi kvetmi pestovanými na balkóne sú muškáty. Nielenže sú nenáročné na pestovanie, ale navyše potešia svojou sýtou farbou. Veľmi podobná muškátom je verbena hýriaca mnohými farbami. Ak milujete vôňu levandule, môžete jej dať v svojej balkónovej záhradke šancu. Levanduľa bude prevoniavať okolie a odpudí nepríjemný hmyz. Zabudnúť nemôžeme ani na chryzantémy, ktoré sa dajú pestovať ako trvalky.

Ako dosiahnuť ideálne podmienky pre kvety na balkóne

Balkónovú záhradku by ste si mali založiť počas jari. Jar je najvhodnejším obdobím na výsadbu. Na dno kvetináčov uložte trávu a zasypte ju kúpeným substrátom zmiešaným so záhradnou zeminou. Kvetináče môžete umiestniť na parapetnú dosku, na zábradlie alebo na poličky namontované do stien. Prednosť dajte kvetináčom so samozavlažovacím systémom, ktoré vám pestovanie kvetov enormne uľahčia. Musíte však dbať na to, aby ste v jednom kvetináči vysadili rovnaký druh rastlín pre správne nastavenie zavlažovania. Vhodné by bolo, aby ste mali balkón zasklený kvôli nižším nočným teplotám. Na druhej strane je potrebné kvetom dodať dostatok vzduchu a tieňa. Na tienenie vám výborne poslúži balkónová markíza. Markízy sú už roky obľúbenou tieniacou technikou, ktorá vás finančne nezaťaží a skvele poslúži počas slnečného počasia. Balkónová markíza sa dá ovládať viacerými spôsobmi – manuálne alebo elektricky. Dokonca si môžete zaobstarať markízu, ktorú netreba namontovať do stien vŕtaním. Balkónová markíza bez vŕtania sa fixuje medzi rozpery. Markíza na balkóne vytvorí požadované prostredie pre kvety a zároveň si v jej tieni oddýchnete.

Balkónová markíza


Ako zariadiť malý balkón

 

V bytových domoch sa len málo ľudí môže tešiť z priestranných terás a veľkých balkónov. Predovšetkým v starších panelákoch sa nachádzajú balkóny malých rozmerov, ktoré často zostávajú nevyužité. Je to veľká škoda, pretože i z malého priestoru môžete vyčariť miesto určené na relax a oddych.





Využiť musíte celý priestor vrátane stien

V prípade malého balkóna musíte využiť každý milimeter priestoru. Znamená to, že aj steny a zábradlie balkóna sa snažte zapojiť do procesu zariaďovania a zútulňovania. Steny sú vhodným miestom na umiestnenie poličiek alebo kvetov. Zábradlie dobre poslúži opäť ako miesto pre zeleň alebo s jeho pomocou môžete osvetliť balkón počas noci. Stačí, aby ste z vonkajšej strany zábradlia umiestnili závesné kvetináče a pomedzi zábradlie preplietli LED reťaze. Bohužiaľ budete obmedzení vo výbere nábytku. Na malý balkón je potrebné kúpiť funkčný nábytok vo forme rozkladacieho stolčeka a stoličiek. Ak chcete ušetriť miesto, zaobstarajte si závesný stolček na zábradlie. Dobrým tipom je drevená truhlica, na ktorú položíte matrac a jej vnútro využijete na uskladnenie rôznych maličkostí.



Užite si balkónové posedenie za každého počasia

Sedieť na balkóne orientovanom na západnú stranu počas leta je takmer nemožné. Jedine, že by ste investovali do tienenia. Najjednoduchším variantom sú rôzne slnečníky, ktoré však zaberú veľa priestoru. A priestor je na malom balkóne neoceniteľná komodita. Máme pre vás skvelý tip – perfektne vám na tienenie poslúži markízana balkón bez vŕtania. Klasickú markízu namontovanú do stien iste pozná každý z vás. Novinkou je markíza na balkón bez vŕtania, ktorá sa pripevní medzi rozpery. Fixovanie markízy týmto spôsobom je maximálne bezpečné a nemusíte do stien robiť zbytočné zásahy. Pri výbere markízy prihliadajte na možnosti jej ovládania a materiál, z ktorého je vyrobená. Nejde len o farebné prevedenia, ale i o to, aby bola látka dostatočne pevná, jednoducho sa čistila a poskytovala UV ochranu. Markíza na balkón bez vŕtania je naozaj komfortný spôsob ochrany priestorov balkóna a vášho súkromia.

Drobnosti, ktoré zútulnia každý balkón

Na malý balkón sa hodia malé rastliny a bylinky. Bylinkovú záhradku dokážete vytvoriť v policiach v tvare rebríka. Okrem rastlín vo vás príjemný pocit vyvolajú vankúšiky či deky. Veľa dokáže spraviť už spomínané osvetlenie. Vhodne umiestnené LED pásiky alebo reťaze opticky zväčšia priestor počas večerného posedenia. Výborne vyzerajú lampášiky namontované v bočných stenách. Využiť môžete taktiež priestor pri strope, kde nainštalujete poličky alebo úložné boxy.

Sieťky na okná na mieru – aké sú možnosti

Sedíte si tak doma, pozeráte televízor a odrazu počujete ten známy, nepríjemný bzukot. Poznáte to? Kto by to nepoznal! Zrazu premýšľate čo s tým spravíte, či ihneď zakročíte a budete páchateľa hľadať, alebo hneď zapínate počítač či mobil a začínate hľadať riešenie čo s tým do budúcna a ako tomu predchádzať?

Áno, každý z nás sa k tomu stavia inak, niekto je za okamžité riešenie a nepremýšľa moc nad tým, ako by to šlo vyriešiť dlhodobejšie a niekto ešte ani sezóna nezačne a už sa na túto nemilú návštevu dopredu pripraví.

Na výber máme niekoľko možností, väčšinou sa však musí jednať o výrobu sietí proti hmyzu presne na mieru vášho okna.

Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé možnosti:

Sieťky na okná na mieru pevné

Klasické okenné siete sú asi najpoužívanejším riešením proti hmyzu na okenné rámy, či už sa jedná o drevené euro okno, plastové okno, alebo pre moderné hliníkové okná. Väčšinou sa jedná vždy o správny výber sieťkového rámu pre konkrétny typ okna, nie je jedno či si nechávate neceniť sieťku proti hmyzu na plastové alebo hliníkové bez rámové systémy.

Na každý typ okna je možné osadiť sieťku, ale je potrebné vždy správne sformulovať vašu požiadavku a váš aktuálny stav, nie je jedno či na okne nemáte nič, alebo na okne už máte osadenú nejakú tieniacu techniku, či už by sa jednalo o vonkajšie rolety, vonkajšie žalúzie, alebo screenové rolety.

Akonáhle máte osadenú tieniacu techniku na okne, je vhodné pre cenovú ponuku zaslať výrobcovi fotografiu vášho stavu, každý skúsený technik by mal vedieť podľa nej zvážiť či je, alebo nie je možné osadiť vami zvolenú sieť proti hmyzu na mieru, prípadne by vám mal vedieť poradiť ako sa dá vyriešiť ten váš konkrétny problém na našom okne.

Väčšinou sa pevné okenné rámy dajú osadiť bez vŕtania do okna, preto sa o vhodnom riešení poraďte s vybraným dodávateľom sietí proti hmyzu

 

Sietky na okna na mieru
Sieťky na okná na mieru pevné

Sieťky na okná na mieru rolovacie

Základ vychádza z rovnakých princípov ako siete okenné pevné, čiže pri necenení je rovnako potrebné zaslať všetky potrebné podklady pre cenovú ponuku aj či máte nejakú tieniacu techniku alebo je okno voľné a prístupné pre montáž na okenný rám.

Rolovacie siete majú nespornú výhodu oproti pevným sieťkam proti hmyzu, v prípade ak ju nepotrebujete mať na okne, tak ju jednoducho zrolujete a nezavadzia vám vo výhľade, prípadne vám neodoberá svetlo, určite to oceníte hlavne v zimných mesiacoch.

Výroba na mieru je v takomto prípade veľmi žiadaná, aby vám čo najlepšie pasovala na váš typ okna či vášho okenného výklenku.

Uchytenie rolovacej sieťky sa realizuje pomocou vŕtania do okenného rámu, zároveň však je možné osadiť takúto rolovaciu sieťku aj bez vŕtania kvalitnou exteriérovou páskou na vopred očistený okenný rám okna.

 

Sietky na okna na mieru rolovacie
Sieťky na okná na mieru rolovacie

Sieťky na francúzske okno

Francúzske okno  a akú sieťku použiť sem? Áno, častá otázka a samozrejme aj tu máte niekoľko možností na výber.

V prípade ak nepotrebujete tak často cez francúzske okno niečo prášiť, polievať, alebo robiť niečo iné, úplne vám bude postačovať klasická sieť proti hmyzu okenná.

Sietky na francuzske okno
Sieťky na francúzske okno pevná

V prípade ale ak chcete mať prístup trebárs kvôli polievaniu kvetov na balkóne francúzskom, je vhodné použiť sieť proti hmyzu rolovaciu, prípadne sieť proti hmyzu plisse


Siet na francuzske okno rolovacia
Sieťka na francúzske okno rolovacia


 

Sieťka na strešné okno velux – fakro – roto a vlastne na akékoľvek strešné okno

Často krát dostávame dopyt typu: „potrebujem sieť na strešné okno velux“.

V podstate sa však nejedná o sieť na strešné okno velux, fakro, roto a iné značky, nakoľko sa montáž odohraje mimo strešného okna, montuje sa priamo na otvor, väčšinou o sadrokartón, OSB dosku, prípadne drevený obklad, alebo inak vlastnoručne  zhotovený svetlík.

V takomto prípade sa sieť na strešné okno nahodí na otvor, ktorý ho prekryje približne po 3cm z každej strany. Takáto sieť rolovacia na strešné okno plní svoju funkciu dokonale a pritom veľa majiteľov strešný okien ani nevie, že takto je možné ochrániť podkrovie pred dotieravým hmyzom.

Sietka na stresne okno velux
Sieťka na strešné okno Velux, Fakro, Roto


A to bolo z aktuálnych otázok ohľadne sieťok naokná s výrobou na mieru všetko, v prípade akýchkoľvek otázok násmôžete kontaktovať a môžeme sa pozrieť aj na technické riešenie práve pre preváš špecifický priestor.


Kontaktujte nás.


Ako čistiť žalúzie

Vo väčšine domácností sa na tienenie využívajú interiérové žalúzie. Žalúzie sú žiadané kvôli ich výhodnej cene a jednoduchej montáži, ktorá sa dá prispôsobiť ku každému typu okien. Pre zvýšenie životnosti žalúzií je potrebná ich pravidelná údržba a čistenie.

Pozor na materiál žalúzií

Interiérové žalúzie sa vyrábajú z hliníka, dreva alebo textilu. Od výrobcu žalúzií by ste mali dostať manuál, v ktorom sa dozviete o spôsobe ich čistenia a prípravkoch určených na ich údržbu. Predovšetkým drevo a textil sú materiály vyžadujúce si špecifický prístup. Najčastejšie sa však stretnete s hliníkovými žalúziami, ktoré môžete vyčistiť nasledujúcimi spôsobmi.



Preč s prachom

Na rýchle odstránenie prachu zo žalúzií vám postačí klasický alebo ručný vysávač. Vysávače majú rôzne nadstavce, z ktorých najmenší sa dostane i do priestorov medzi jednotlivé lamely. Pozor na príliš vysoký výkon vysávača, ktorý by mohol lamely poškodiť. Prachové častice sa dobre odstraňujú nielen s vysávačom, ale aj s dvojitou prachovkou. Táto originálna pomôcka dokáže očistiť lamely z oboch strán súčasne. Prachovka na vnútorné žalúzie sa môže používať za sucha alebo ju navlhčite mydlovou vodou. Skvelými vychytávkami sú prachovky na čistenie viacerých lamiel naraz a špeciálna rukavica určená na umývanie žalúzií.

Dôkladné čistenie

Okrem prachu sa na lamelách žalúzií usádzajú i iné nečistoty, ktoré prachovkou neodstránite. Mastnota a zvyšky chrobákov budete musieť dôkladne umyť. Najprácnejšie je umývanie každej lamely zvlášť. Na čistenie vám stačí handrička namočená vo vode so saponátom alebo octom. Veľa ľudí sa snaží tento proces umývania zrýchliť tak, že sklopia lamely a čistia celý povrch naraz. Sklopené lamely sa týmto spôsobom veľmi často skrivia alebo dokonca polámu. K podobnému poškodeniu príde i v prípade, že vnútorné žalúzie odmontujete a budete sa ich snažiť umyť v sprche so silným prúdom vody.

Čistenie pomocou techniky

Interiérové žalúzie sa dajú vyčistiť s pomocou parného čističa. Všetky nečistoty sa vplyvom pary rozpustia a stečú na parapetu. Následne len žalúzie jemne pretriete utierkou z mikrovlákna. Ak máte veľký dom a nechce sa vám žalúzie čistiť svojpomocne, môžete osloviť profesionálnu firmu. V rukách profesionálov sa žalúzie zmenia na nepoznanie a budú vyzerať aké nové. Na čistenie žalúzií využívajú tieto firmy ultrazvukové čističe, ktoré pracujú na báze podtlaku a pretlaku.

Viac tipov si nájdete aj na našom blogu o tieniacej technike a takisto tam nájdete aj konkrétny postup ako umyť žalúzie.